Aktualitet

Largimi i kreut të SHISH/Gazetari zbulon gabimet e Presidencës,kujton shkarkimin e ShvarcBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:19 - 23/12/22 |
Opi Nion

Me dekret të Presidentit Bajram Begaj, ditën e sotme Helidon Bendo është larguar nga detyra si drejtor i Shërbimit Informativ të Shtetit.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama bëri me dije se Bendo ka dorëzuar dorëheqjen për arsye të vazhdimit të studimeve pasuniversitare në Kolegjin e Studimeve Ndërkombëtare e të Sigurisë, pranë Universitetit Kombëtar të Mbrojtjes në Shtetet e Bashkuara.

Po ashtu, kreu i qeverisë thotë se Bendo do të angazhohet në vijim si këshilltar i kryeministrit për reformën e institucioneve të sigurisë.

Por, gazetari Armand Bajrami ka konstatuar disa gabime në shkresat që dekretonin largimin e Bendos nga detyra.

Një gabimet është emërtimi i institucionit që drejtohej nga Helidon Bendo. Në shkresë e Presidentit thuhet se Bendo është larguar nga detyra si kreu i Shërbimit Informativ Kombëtar (SHIK), në një kohë që emërtimi i saktë i këtij institucioni është Shërbimi Informativ i Shtetit (SHISH).

Këto ndryshime janë bërë që në nëntor të vitit 1999 me vendim të Gjykatës Kushtetuese.

Gazetari nuk ka harruar të nënkuptojë faktin , që gafa të tilla me sa duket kanë lidhje me largimin nga institucioni i presidencës të Edvin Shvarc një prej njerëzve që më së miri njihte procedurat dhe protokollet e funksionimit të këtij institucioni.

Postimi i gazetarit Bajrami

Vetem gafa e radhes…

Presidenca publikoi dy here sot dekretin e kokështetit per lirimin nga detyra te kreut te Sherbimit Informativ. Publikoi te parin dhe e fshiu. Pastaj publikoi nje tjeter. Pse do thoni ju. Po ja, tek i pari iu referua sherbimit me SHIK e jo SHISH.

Dikush t’i thote presidentit, qe shkarkoi Zhvarcin nga puna, se emertimi i Sherbimit Informativ ka ndryshuar me vendim te Kushtetueses vetem… 23 vjet me pare.

Pas