Aktualitet

Largimi i Kalos dhe Çomos, prezantohen anëtarët e Komitetit të Ekspertëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:31 - 11/03/21 |
Opi Nion

Komiteti Teknik i Ekspertëve ditën e sotme ka dalë në një konferencë për mediat. Fjalën hyrëse e ka mbajtur ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu., e cila ka prezantuar anëtarët e rinj të Komitetit Teknik. Pas largimit të mjekut Tritan Kalo dhe kandidimit për deputete të doktoreshë Najada Çomos ministrja ka prezantuar Dhimitër Krajën, Alban Yllin si anëtarë të Komitetit të Ekspertëve. Nga ana tjetër është shtuar edhe një anëtare e re, doktoreshë Ermira Kola.

“Dua të falënderoj profesor Dhimitër Krajën që na është bashkuar që prej fillimit të pandemisë. Dhimitër Kraja, do të jetë anëtar i përhershëm në Komitetin Teknik të Ekspertëve, shef i sëmundjeve infektive në QSUT, pedagog në Universitetin e Mjekësisë. Falënderoj profesoreshë Ermira Kolën që na është bashkuar, ka përfunduar studimet në 1985 në fakultetin e mjekësisë, e specializuar në pediatri. Prej 1991 është pedagoge në universitetin e mjekësisë. Është autore dhe bashkëautore në mbi 45 artikuj shkencorë. Alban Ylli do të jetë një anëtar i përhershëm i komitetit teknik të ekspertëve. Rreshton mbi 40 artikuj në revista shkencore, ndërkombëtare. Është pjesë integrale për hartimi ne strategjive dhe programeve në fushën e shëndetësisë. Aktualisht është pjesëtar i Komitetit Shkencor të Akademisë së Shkencave”,  tha Manastirliu./Opinion.al

Pas