Rajoni

Lajçak: Kurti dhe Vuçiç do të takohen përsëri në Shtator


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:17 - 19/07/21 |
Opi Nion

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka deklaruar se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Presidenti i Serbisë, Alekdandër Vuçiç do të takohen përsëri në muajin shtator.

Në takimin që pati lideri i Kosovës dhe ai Serbisë në Bruksel, nuk arriti në dakordësimin e dy vendeve me propozimet që u bënë sot.

Lajçak është shprehur se palët kanë shfaqur diferenca të mëdha në qëndrime. E vetmja dakordësi mes tyre ka qenë ai për t’u takuar sërish në Shtator.

“Takimi i vështirë, palët shfaqën diferenca të mëdha në qëndrime. I vetmi rezultat ishte dakordësia për një takim tjetër në Shtator”, ka thënë Lajçak.

Kurti e Vuçiç, sipas Lajçak, e kuptuan se nga normalizimi i marrëdhënieve varet perspektiva evropiane e Kosovës dhe e Serbisë.

Pas takimit, Kurti tha se ka propozuar sërish që të nënshkruhet Deklarata e Paqes, por sipas tij kjo është refuzuar nga Vuçiç pa u lexuar akoma. Kurse presidenti serb ka thënë se ka rënë dakord për disa pika, por “shqiptarët nuk donin të pranonin asgjë”.

Pas