Bota

La të vrarë 6 persona, policia arreston 22-vjeçarin në SHBABëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:00 - 05/07/22 |
Opi Nion

Policia amerikane ka arrestuar personin e dyshuar për vrasjen e 6 personave pas të shtënave masive në një paradë të Ditës së Pavarësisë në Highland Park, Illinois.

Robert E Crimo III, 22 vjeç, u ndalua pas një ndjekjeje të shkurtër, tha policia.

Personi i armatosur u ngjit në një çati, duke qëlluar rastësisht mbi spektatorët duke përdorur një pushkë me fuqi të lartë.

Është vrasja më e fundit masive që ka goditur SHBA-në – ka pasur një në çdo javë të vitit 2022. Presidenti Joe Biden tha se ishte “i tronditur” nga dhuna.

Disa orë më vonë, dy oficerë policie u plagosën në një të shtëna në Filadelfia gjatë një shfaqjeje fishekzjarre të 4 korrikut.

Crimo u arrestua pasi dyshohet se qëlloi mbi turmën e njerëzve.

Personi i armatosur hapi zjarr në paradën, pranë qytetit të Çikagos, rreth orës 10:15 me orën lokale, vetëm pak minuta pasi filloi parada.

Veprimtaria ishte planifikuar të përfshinte lundrime, grupe marshimi dhe argëtim të komunitetit si pjesë e festimeve të Ditës së Pavarësisë së qytetit.

Por ajo që duhet të kishte qenë një nga ditët më të lumtura të vitit u kthye në panik

Pesë të persona u vranë në vendngjarje, ndërsa një tjetër humbi jetën në spital pas plagëve të marra./Opinion.al

Pas