Aktualitet

Kuvendi i PD miraton ndryshimet e propozuara nga Basha për statutin e ri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:07 - 17/07/21 |
Opi Nion

Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike ka miratuar sot ndryshimet në Statutin e Partisë të propozuara nga kreu i selisë blu, Lulzim Basha.

Kuvendi nuk ka pasur kritika për këto ndryshime dhe i ka miratuar në bllok.

Lulzim Basha disa ditë më parë propozoi 11 ndryshime në statutin e PD-së,  duke përfshirë zgjerimin e kryesisë me të tjerë anëtarë dhe shtimin e numrit të sekretarëve. Basha propozoi edhe krijmin e Këshillit Koordinues të Qarkut për organizimet elektorale.

Në zgjerimin e Kryesisë është përfshirë edhe Kryetari i Këshillit Kombëtar, ku aktualisht është Bujar Nishani, Kryetarin e Bordit Financiar, Kryetarin e Komisionit Zgjedhor dhe Kryetarin e Komisionit të Apelimit, Integritetit dhe Etikes. Në këtë kryesi duhet ruajtur edhe respektimi gjinor, ku jo më pak se 30 % e anëtarësisë të jetë grua. Të gjitha këto propozime të Bashës u miratuan sot përmes Statutit të ri me 60 nene.

Tashmë në Kuvendin Kombëtar të PD do të votohet për Këshillin e ri Kombëtar, ku delegatët do të zgjedhin 300 anëtarët e rinj.

 

Pas