Politikë

“Kushtetuesja”, Ilir Meta: Edhe me tanke po të vijnë në Presidencë do…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:11 - 17/02/20 |
Opi Nion

Emërtimet në Gjykatën Kushtetuese vijojnë të përplasin Presidencë dhe Qeverinë. Gjatë një interviste televizive, Presidenti Ilir Meta është shprehur se është i përgatitur për çdo skenar dhe se është i vendosur për të mbrojtur Kushtetutën, që sipas tij, po shkelet nga Qeveria.

Meta ka thënë gjithashtu se; “edhe me tanke po të vijnë në Presidencë do marrin përgjigjen më shembullore.” Meta hodhi akuza ndaj kryetarit të KED-së, Ardian Dvorani, ku sipas tij, Dvorani po kryen veprimtari kriminale në emërimet e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

“Jam përgatitur për të gjitha skenarët. Edhe me tanke po të vijnë në Presidencë do marrin përgjigjen më shembullore. Para se të më shkarkojnë ata do i shkarkoj unë me popullin shqiptar. Po e bëj të qartë, jam gati për çdo skenar. Ata le te vazhdojnë, unë do tu jap përgjigje shembullore. Mafia është kjo. Me datë 8 nëntor, në ditën e partisë, kryetari i Kuvendit i shkruan vetëm Dvoranit, por unë kur nis letra i nis letra njëkohësisht disa autoriteteve siç është edhe Avokati i Popullit. Ata gënjejnë njëri-tjetrin. Bëjnë aktrim të paparë. Unë me 5 nëntor i kam nisur letër Gramoz Ruçit, Dvoranit dhe Avokatit të Popullit. Ndërsa në letrën e Dvoranit që i nis Kryetarit të Kuvendit thotë se s’ka letër nga Presidenca. Këto dokumente i kanë marrë të gjithë ambasadat meqë ato e kanë me merak Reformën në Drejtësi”,-ka thënë Meta/ Opinion.al

Pas