Te Fundit

Kush janë tërmetet që morën miliona jetë?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:20 - 03/11/15 |
b.f

 

Padyshim ajo që ndodhi në Haiti në vitin 2010, por edhe më herët në brigjet e Sumatras në dhjetor të vitit 2004, janë dhe do të mbeten gjatë si ndër katastrofat humanitare më të mëdha në historinë e njerëzimit të shkaktuara nga tërmetet. Ngjarje të cilat kanë treguar forcën e vërtetë shkatërruese të tërmeteve por edhe pafuqinë që kemi ndaj tyre. Vetëm po ti kthehemi pas shekullit të kaluar por edhe këtij që po jetojmë, listimi i humbjeve në njerez, si pasojë e termeteve është dramatik. Ku gjate 115 viteve të fundit janë mbi 30 tërmete me përmasa shfarosëse. Midis të cilave ato që nuk do të harrohen kurre janë:

Gusht 1906: Valparaiso (Kili): 20 000 të vdekur.
Dhjetor 1908: Mesina (Siçili, Itali): 70 000-100 000 të vdekur.
Janar 1915: Avezano (Itali): 29 980 të vdekur.
Dhjetor 1920: Gansu (Kinë, verilindje): më shumë se 100 000 të vdekur.
Shtator 1923: Yokohama, rajon i Tokios (Japoni):  143 000 të vdekur
Maj 1927: Nanchang (Jiangxi, jugu i Kinës): 200 000 të vdekur.
Dhjetor 1932: Gansu (Kinë): 70 000 të vdekur.
Janar 1934: Bihar (Indi) 10 700 të vdekur.
Maj 1935: Kuetta (Indi): 50 000 të vdekur.
Janar 1939: Rajoni Chillan (Kili): 28 000 të vdekur.
Dhjetor 1939: Erzincan (Turqi): 35-40.000 të vdekur.

Shkurt 1960: Agadir (Marok): 12 000 të vdekur.
Shtator 1962: Qazvin (Iran): 12 000 të vdekur.
Gusht 1968: Verilindje e Iranit: 10 000 të vdekur.
Janar 1970: Yunnan (Jug i Kinës): 10 000 të vdekur.
Maj 1970: Brigjet peruviane: 66 800 të vdekur.
Dhjetor 1972: Managua (Nikaragua): rreth  10 000 të vdekur.
Maj 1974: Sishuan dhe Yunnan (Jugu i Kinës) : 10 000-20 000 të vdekur.
Shkurt 1976: Guatemala: 26 000 të vdekur.
Korrik  1976: Tangshan (Kinë): Bilanci zyrtar rreth 242 000 të vdekur. Sipas eksperteve perëndimore 650 000 të vdekur.
Shtator 1978: Rajonin Tabass (lindje e Iranit): 25 000 të vdekur.
Shtator 1985: Kryeqyteti Meksiko (Meksikë): 5 000 të vdekur, nga 10 deri në 30 000 sipas një vleresimi francez.
Dhjetor 1988: Spitak (Armeni, Bashkimi Sovjetik), 25 000 të vdekur.
Qershor 1990: Ghilan dhe Zandjan, Iran, 37 000 të vdekur.
Gusht 1999: Turqi (Veriperëndim): të paktën 20 000 të vdekur.
Janar 2001: Indi (Gujarat, perëndim), 25 000 të vdekur.
Dhjetor 2003: Iran (juglindje): 31 000 të vdekur. Qyteti Bam shkatërrohet plotësisht.
Dhjetor 2004: Brigjet Sumatra Indonezi. 220 mijë të vdekur. Një tërmet me magnitudë 9,1 ballë të shkallës Rihter shkakton një cunami gjigant vdekjeprurës.
Tetor 2005: Rajoni himalian i Kashmirit, në Pakistan dhe në Indi. 75 mijë të vdekur.
Maj 2008: Kinë, provinca Sishuan, rreth 87 000 të vdekur dhe të zhdukur.

2010: Haiti: Një termet me magnitudë 7 ballë të shkallës Rihter shkakton rreth 250 000 deri në 300 000 të vdekur dhe me shumë se 300 000 te plagosur.
2011: Japoni: Një tërmet i fuqishëm me magnitude 8,9 ballë i shkallës Rihter në brigjet verilindore të Japonisë, i pasuar nga një cunami me dallgë deri në 10 metra të larta, shkakton me dhjetra viktima.

 

termeti 1

termetet 2termeti

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas