Te Fundit

Kush janë shqiptarët e vrarë në Siri dhe Irak?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:30 - 16/11/15 |
b.f

Janë të paktën 50 shqiptarë të cilët mendohet se janë vrarë në Siri dhe Irak që nga fillimi i luftës në këto dy vende. Sipas raportimeve të fundit të medias personi i fundit që është vrarë në Siri raportohet Refik Horzi, 60 vjeç nga Prishtina e Kosovës, i cili u vra ndërsa luftonte kundër ISIS. Po kush janë shqiptarët e vrarë në Siri dhe Irak përgjatë tri viteve të fundit.

1-Muaz Ahmeti 23 vjeç

Tërnoc , Komuna Bujanoc,  Serbi

Kreu studimet teologjike në Kairo Egjipt në vitin 2008

2-Muhamet Koprova 22 vjeç

Velovishtë, Gostivar, Maqedoni

Vrarë në Aleppo, Maj 2013

3-Pajtim Olluri 22 vjeç

Kromirë, Lipjan Kosovë

4-Mynyr Arnauti

Shqiptar me shtetësi siriane

5-Behlul Arnauti

Shqiptar me shtetësi siriane

6-Naman Demolli Kosovë

Ish-ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Vrarë më Nëntor 2012

7-Ebu Omer El Albani

Shqipëri/Nuk dihet emri dhe mosha e saktë

8-Ermal Xhelo

Vlorë,  nofka Ebu Umer

Vrarë, Prill 2013

9- Denis  Jangulli

Dibër.  Vrarë, Mars 2013

10-Anri Maliqi 34 vjeç

Tiranë, baba i tre fëmijëve

Vrarë, Mars 2013

11-Rasim Zeqiri 30 vjeç

Velovishtë Gostivar

Vrarë, Prill 2013

12-Sami Abdullahu Shkup

Hafiz, pjësëmarrës në luftën e vitit 2001 në Maqedoni

Pjesëmarrës në luftën e Bosnjës

Imam në xhaminë e shqiptarëve, Bremen Gjermani

Vrarë, Korrik 2013

13-Atdhe Deva

Pejë, vrarë Korrik 2013

14-Nimetullah Imeri 38 vjeç, Shkup

Kreu studimet për teologji islame në gadishullin Arabik

Vrarë, Gusht 2013

15- Halit Maliqaj

Tiranë, vrarë Shtator 2013

16-Hetem Dema

Kaçanik, Vrarë 9 janar 2014

17-Qani Mujaku

Kaçanik, vrare 9 janar 2014

18- Alim Osmani

22 vjeç, Shkup-Maqedoni, vrarë më 17 janar 2014

19-Bledar Hamza 40 vjeç

Leshnicë, Pogradec Shqipëri

Vrarë, 27 Janar 2014

20-Diamant Rasha Tiranë

Vrarë, Janar 2014

21- F. S. nga ish-Avallia Vjetër (Prishtinë)

22-Valon Musliu nga fshati Tushillë (Skënderajt)

Vrarë në Irak Prill 2014

24-Egzon Avdyli

Vrarë 29 prill 2014

25-Rasim.S nga  Bellovishta (Gostivar)

26-Bashkim Bela

Shkup, vrarë Korrik 2014

27-Patriot Matoshi

Gjilan Kosovë, vrarë gusht 2014

28-Idajet Balliu

Dragostunjë Librazhd, vrarë Gusht 2014

29-Mesud Musliu

Shkup Maqedoni ,vrarë 12 shtator 2014

30-Lavdërim Muhaxheri

Kosovë, vrarë dhjetor 2014 (E pakonfirmuar)

31-Shkëlzen Dumani

Dibër, vrarë Nëntor 2014

32-Burim Demolli

Kosove , vrarë Dhjetor 2014

33-Artur Koçollari

Krrabë Tiranë, vrarë Dhjetor 2014

34-Refik Horozi, Prishtinë

Vrarë më 27 Qershor 2015 në Siri kundër ISIS

35-Valdet Gashi Kosovë

Kampion i kik-boxit, vrarë 6 korrik 2015

 

 

 

 

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Pas