-ARKIVA OPINION

KUSH E PENGON BASHKIMIN SHQIPERI-KOSOVE?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:54 - 13/04/15 |
root

Të ftuar:

Aleksander Frangaj
Baton Haxhiu
Mentor Nazarko
Migjen Kelmendi
Henri Çili
Preç Zogaj

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=oh49H7j9yZQ” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (6)

Shkruaj nje koment

  1. Ore qe do bashkohemi nuk ka dyshim, por mund te zgjase ca se nuk kemi politikane e per rrjedhoje shtet.

  2. Perandoria Anglo Amerikane dhe vegla e tyre BE nuk na lejojne te bashkohemi. Loja e Amerikes ishte shperberja e Jugoslavise, dobesimi I Serbise por jo per te miren dhe perfitimin e Shqipetareve por qe ne fund Serbia te pranonte integrimin e saj ne Perandorine Amerikane. Kosova ju desh Amerikes per disa aresye, njera ishte ndertimi I nje base dhe ambienti ku trainon dhe sponsorizon terrorista dhe pastaj I exporton ne asine qendrore, lindje te mesme por edhe ne veriperendim te Kines. dy te zhvaten pasurite natyrore nga ujqerit evropian si franca, britania, Germania. tre te perdoret kosova si karamele ne procesin e integrimit te serbise ne perandori. Shqipetaret jane kthyer ne koloni , debutetat dhe qeverite vendase me ramen, salen, meten , nanon jane ne rolin e vasalit. jane agallaret dhe bejleret moderne qe bejne punen e piste per hesap te perandorit. neve cfare na ka ngelur eshte emigrimi me gjithe risqet qe ka, persekutim nga shovinistat greke, persecutim nga italianet , persekutim nga gjithe evropa. ne evrope te qeni shqiptare eshte lidhur me te qenit jo jeri…subhuman. nuk guxojme dot te themi se jemi Albanian se na I kane vrare identitetin. na kane vene ne pozicion te mohojme se qenit shqipetare. Ne greqi jemi vorio epiriot, ne evrope jemi cfare te jemi…sipas mundesise. Media shqipe eshte nje vegel kundra popullit te saj. Ne angli ambasada shqiptare jane bere vegel e qeverise angleze si dhe ne bruksel. Blendi fevziu me gjithe klanin I lepijne bythen perandorit . nuk kane burreri te flasin te verteten se kush na ka nen tutel.

  3. Pershendetje , une mendoj se pavaresisht deklaratave qe behen ne media nga kosovaret jane gjithmone kunder bashkimit me shqiperine, une kam njohur shume kosovare dhe qendrimi i tyre per kete teme nga shumica e tyre ishte negativ, prandaj perse po e kerkojme ne bashkimin me kosoven per te miren e tyre por ato nuk e duan kete dhe une mendoj se as nuk duhet te flasim per kete te sepse as nuk do te ndodhe ndonje here ky bashkim

  4. Emision dhe temë e qëlluar. Më habiti një fakt: deri sa shqiptarët e Kosovës njihen si më shumë pro bashkimit, Batoni e Migjeni mundoheshin ta tregojnë të kundërtën. Të tjerët në panel nga Shqipëria dolën se janë me shumicë pro bashkimit.
    Cilat janë të mirat e bashkimit: Kosova nuk do të kishte nevojë për njohje të reja, nuk do të kishte nevojë për aplikim për anëtarësim në OKB e institucionet tjera, nuk do të kishte nevojë për liberalizim të vizave, për ushtri për….. e për…. Shqipëria do të ishte më e fortë, më e fuqishme, faktor për respekt në Ballkan e më gjerë. Do të vihej një balancë e forcave në tërë rajonin dhe do të prosperonim ekonomikisht. Çka do të humbiste Europa me këtë ?

Pas