-Kulturë

Kur Mehdi Frashëri falenderonte Adolf Hitlerin nëpërmjet një letre


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:06 - 11/07/20 |
Opi Nion

“La Croix” ka botuar, të enjten e 30 dhjetorit 1943, në ballinë, një shkrim në lidhje me falenderimin asokohe të Mehdi Frashërit ndaj Adolf Hitlerit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

        Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Shqipëria ka shpallur pavarësinë e saj

“Z. Mehdi Frashëri, presidenti i këshillit të regjencës, sapo i ka dërguar një letër Führer-it, në të cilën ai e informon atë për shpalljen e pavarësisë shqiptare dhe zgjedhjen e këshillit shqiptar të regjencës.

Ndër të tjera, ai falënderon Führer-in, në emër të këshillit të regjencës, për ndihmën e ofruar nga Reich-i për popullin shqiptar.”

 

Nga Aurenc Bebja, Francë, (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

 

Pas