Kronikë

“Kundërshtarët organizuan vrasjen e Ergys Dashit në Ekuador”/Hoxha: Gabimi i madh që bëriBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:20 - 21/09/22 |
Opi Nion

Teksa kanë kaluar rreth 8 muaj që nga vrasja e Ergys Dashit në Ekuador, gazetari investigativ, Artan Hoxha  ka shkuar pikërisht në lokalin ku Dashi u eliminua nga një vrasës me pagesë.

Hoxha ka mundur të kontaktojë me menaxherin e restorantit i cili i ka shpjeguar se si autori i maskuar dhe me një buqetë me lule në dorë iu afrua Dashit edhe e ekzekutoi në vendngjarje.

Hoxha shprehet se në Guayaquil, vrasësit i gjen me shumicë në rrethinat e qytetit ku jetohet në varfëri ekstreme.

Sipas Hoxhës, kreu i kartelit me të cilin punonte Ergys Dashi, u vra vetëm pak kohë para ekzekutimit të shqiptarit. Hoxha u shpreh se Dashi kishte lidhje të ngushta me kreun e kartelit madje ishte kumbari i fëmijës së tij. Por pas vrasjes së bashkëpunëtorit, Dashi zgjodhi të mos largohej nga Ekuadori. Sipas Hoxhës kjo u mor si një sfidë e hapur nga kundërshtarët të cilët më pas e vranë atë.

“Ekzekutimi i Ergys Dashit ndodhi pasi ai pati një ngatërrim me kartelet atje. Një nga drejtuesit që ai punonte, dhe që ishte kumbari i fëmijës së tij u ekzekutua më parë. Ergys Dashi nuk ishte larguar nga Ekuadori. Dihej lidhja dhe njohja që ai kishte me atë person që u vra. Ishte marrë si një sfidë dhe qëndrimi aty. Kundërshtarët organizuan vrasjen e tij.” tha Artan Hoxha.

Një detaj tjetër i zbuluar nga Hoxha ishte fakti se gjithçka në Ekuador organizohej nga bosët shqiptarë që ndodhi  në Dubai.

“Shuarjet e konflikteve mes shqiptarëve varen nga ekuilibrat që vendosen në Dubai, nga të paprekshmit që ndodhen atje.  Në Ekuador pashë përmasat e ekonomisë që kanë këto grupe. E kanë buxhetin shumë më të madh se ministria e Brendshme. Shanse nuk ke me ta. Nuk e fiton dot luftën me to.” tha Hoxha.

Pas