Aktualitet

Kufizimet në udhëtim, Mali i Zi përjashton Shqipërinë dhe vendet e rajonit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:45 - 20/08/21 |
Opi Nion

Mali i Zi ka njoftuar se hyrja në vend për qytetarët e rajonit mbetet e pakushtëzuar dhe se në kufijtë malazez nuk kërkohet asnjë dokument që lidhet me pandeminë, përfshirë testin e koronavirusit apo certifikatën e vaksinimit.

Institutit i Shëndetit Publik në Mal të Zi, sqaron se kufizimet në qarkullim vlejnë për të gjitha vendet tjera, përveç atyre të rajonit ku përfshihet edhe vendi ynë.

“Nëse një person nuk ka asnjë nga këto katër dëshmi (vaksinimin me një ose të dyja dozat, një test negativ PCR jo më i vjetër se 72 orë, dëshmi se e ka kaluar COVID-19 ose një test i shpejtë antigjen negativ jo më i vjetër se 48 orë), ai dërgohet në një izolim katërmbëdhjetë ditor që mund të përfundojë pas ditës së gjashtë të hyrjes në Mal të Zi përmes një testi PCR negativ”, tha drejtori i Institutit të Shëndetit Publik duke sqaruar se përjashtohen nga ky vendim vendet e rajonit. Masat e reja do të hyjnë në fuqi më 24 gusht.

E pyetur nga gazetarët për arsyen e përjashtimit të vendeve të rajonit nga masa e kufizimit të hyrjes në Malin e Zi, ministrja e Zhvillimit Ekonomik të Malit të Zi, Millena Lipovina Bozhoviç tha se aktualisht nuk ka rrezik epidemiologjik./Opinion.al

Pas