-ARKIVA OPINION

KU PO IKIN SHQIPTARET?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:04 - 20/04/15 |
root

Të ftuar:

Ervin Bushati
Florion Mima
Fatos Hakorja
Besar Likmeta
Gjergj Buxhuku
Afrim Krasniqi

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=_KqlMRFr3KU” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (2)

Shkruaj nje koment

 1. Me beri shume pershtypje se nje nga Bushatet socialiste qe merte pjese ne kete debat, vazhdonte te merej me armikun e jashtem e te mbrendshem per te gjetur shkaqet e shtimit te azilkerkuesve shqiptare.
  Qellimisht ngateronte shifrat e levizjes se shqiptareve ne Europe pas pajisjes me pashaporta Shengen, me numurin e shtuar te azil kerkuesve te dy viteve te fundit. Per te zhurmuar debatin, merte persiper edhe te trajtonte problemin e emigracionit nga Afrika ne Europe, sikur ishte ai qe ja kishin vene detyren per ta zgjidhur kete problem.
  Nuk degjova qe te analizoheshin kjarte shkaqet e eksodeve te shqiptareve pas permbysjes se diktatures.
  Nje zoteri me emrin Buxhaku, ne mos gaboj, bente zbulimin e madh se Shqiperia eshte nje vend i varfer duke haruar se nga te ardhurat per fryme te shqiptareve ne 180 dollare ne vit, sot kane shkuar ne rreth 8 mije euro ne vit.
  Sigurisht shume me te ulta se sa te ardhurat per fryme ne vendet e zhvilluara, por krahasimisht me te kaluaren shumefish me teper.
  A eshte vetem ekonomia ajo qe ka krijuar psikozen tek shqiptaret per te ikur qorrazi nga vendi i tyre ?
  Eshte edhe ky vertet nje shkak, por nuk eshte i vetmi.
  Jane me teper arsyet psikollogjike mendoj une qe nxisin deshiren e largimit.
  Ka tre faza te eksodeve masive nga Shqiperia qe cuditerisht perkojne me deshirat e socialisteve, per ta spastruar Shqiperine , nga nje elektorat kunder tyre.
  Eksodi “biblik” i fillim viteve 90, pati disa shkaqe.
  Se pari ishte reagimi i njerezve te skllaveruar e te mbajtur ne zinxhire per pese dekada, qe kur ndjene se keto zinxhire i hodhen tej, u turren qorrazi per te shijuar lirine europiane.
  Nje kontigjent jo i vogel ishin edhe llumi i perzjere ne krimet e diktatures, qe u tremben se permbysja e regjimit te tyre do ti conte para drejtesise.
  Dhe kontigjenti i trete, u nxit nga ish sigurimi qe me hapjen e ambasadave, me synim pastrimin e Shqiperise.nga te ish persekutuarve tek te cilet kishin friken e hakmarjes.
  Eksodi i dyte, lidhet me “revolucionin bollshevik” te 97-tes dhe humbjen e shpresave per prosperitet demokratik, kur u pa se ne pushtet rierdhen perseri ish funksionaret e larte te Partise se punes.
  E tani eksodi i trete, nuk lidhet vetem me papunesine e verferine sic u komentua ne kete studio, por edhe me faktin se erdhi ne pushtet nje mazhorance socialiste ne gjirin e se ciles kishte shume persona me te kaluar kriminale. Jane pushuar nga puna vetem me motivacion politik, dhjetra mijera punonjes te administrates shteterore e te strukturave te policise duke i zevendesuar me militante partiake te PS apo LSI.
  Eshte shtuar psikoza e frikes e pasigurise nga shtimi i krimeve atentateve e shperthimeve te vazhdueshme me tritol.
  Tritolin si nje mjet frikesimi e perdori ne fillim vete qeveria duke bere shou me shkaterimin e shume ndertimeve edhe me leje, per te ndeshkuar kundershtaret politike.
  Nen llogon e reformave per shtet ligjor, u bene veprime te paligjeshme ose ligji u perdor per te ndeshkuar shtresen me te varfer e me te pambrojtur te popullsise.
  Edhe ata qe i besuan premtimeve elektorale te “rilindjes” i humben shpresat se kjo rilindje do te realizonte premtimet e saj .
  Nuk degjova qe ne kete debat te cekeshin keto shkaqe, por ju dha vend Bushatit te partise qe te na tregonte brockulla me armikun e jashtem e armikun e mbrendshem te cilet paskeshin nxitur qellimisht rritjen e azilkerkuesve, dhe ison qe i mbante miku i Topit, Krasniqi qe vazhdonte kengen e Edi Rames se fajet i ka Saliu.

 2. ky rilindasi eshte ka shume vertetsi ne argumentat e veta,tani jam I bindur qe shqiptarrellat e uritur po cajne ferren jo per arsye ekonomike por per azilkerkues

Pas