Aktualitet

“Kryeni regjistrimin online“, Basha-shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:40 - 22/03/21 |
Opi Nion

Pasditen e sotme, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është takuar në selinë blu me me zv. kryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut, Artan Grupi.

Pas takimit, Basha iu bëri thirrej qytetarëve shqiptarë në Maqedoninë e Veriut që të bëjnë regjistrimin në këtë shtet, duke u bërë pjesë e procesit që do të mbyllet në 21 Prill.

Kreu i demokratëve tha se në këtë takim, është diskutuar për disa nga fushat në të cilat do të bashkëpunohet mes dy vendeve me ardhjen e PD në qeverisje.

“Mirëpritja zv. Kryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut Artan Grupi. Në konstitucionin e qeverisë së Maqedonisë së Veriut dhe mbajtja e pozicionit nga një përfaqësues shqiptar i bashkangjitet avancimit të bashkëkombasve tanë. Dëgjova në vetën e parë nga Grupi disa prej avancimeve kuptimplota të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut. E sigurova Grupin që do të vazhdojë deri në lidhjen përmes rrugës me Maqedoninë e Veriut. Folëm edhe për bashkëpunime në fusha të tjera. Censusi në Maqedoninë e Veriut lidhet me të drejta e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut. Regjistrimi është i rëndësishëm për të reflektuar detyrimet që burojnë nga Kushtetuta e Maqedonisë së Veriut. Jam në kohë për të drejtuar një thirrje në emër të PD dhe koalicionit tonë, dhe jam i bindur në emër të çdo shqiptari, për emigrantët shqiptarë në Maqedoninë e Veriut. Ndani 10 apo 15 minuta dhe kryeni regjistrimin online. Ju jeni dëshmitarë të betejave që keni përjetuar në shekullin e kaluar për ekzistencë si dhe betejës së vazhdueshme që kulmoi me marrëveshjen e Ohrit. Tani që Maqedonia e Veriut po kthehet në partnere të devotshme, është vetëm në dorë tuaj dhe nuk ka nevojë më që të bashkoheni. Bëni detyrën tuaj duke u bërë pjesë e procesit të regjistrimit që mbyllet në 21 Prill”, u shpreh Basha./ Opinion.al

Pas