Bota

Kryeministrja e Zelandës së Re shpall ‘fitoren’ ndaj përhapjes së COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:35 - 27/04/20 |
Al Do

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka thënë se vendi ka ndaluar “transmetimin e fshehur në komunitet” të Covid-19, teksa kufizimet e rrepta të bllokimit janë planifikuar të lehtësohen të hënëm në mbrëmje.

Ardern tha që Zelanda e Re kishte “kaluar më të keqen” e pandemisë, por duhet të vazhdojë të luftojë virusin.

“Nuk ka një transmetim të fshehur në komunitet në Zelandën e Re. Ne kemi fituar atë betejë. Por ne duhet të mbetemi vigjilentë nëse duam ta vazhdojmë në këtë mënyrë, “tha ajo.

Zelanda e Re do të heqë bllokimin e saj të nivelit 4 i cili ka qenë në vend për më shumë se katër javë. Gjatë asaj kohe, pothuajse të gjitha bizneset janë mbyllur, së bashku me shkollat, ndërsa popullatës i është kërkuar të qëndrojë në shtëpitë e tyre për të gjitha, përveç pazareve në supermarkete dhe shëtitjet e shkurtra.

Ardern tha që nuk kishte asnjë mënyrë për të ditur se çfarë mund të ketë ndodhur pa bllokimin e nivelit 4.

Por ajo paralajmëroi që në nivelin-3 ekzistojnë rreziqe të reja si përshembull, njerëzit kanë më shumë kontakt me të tjerët.

Sidoqoftë, kryeministrja paralajmëroi njerëzit të mos bëjnë mbledhje të mëdha familjare.

“Ne po hapim ekonominë, por ne nuk po hapim jetën shoqërore të njerëzve,” tha Ardern.

Ajo shtoi që vendi do të qëndrojë në nivelin 3 për dy javë përpara se kabineti të vendosë nëse do të kalonte në nivelin 2.

“Ne mund ta bëjmë këtë vetëm nëse vazhdojmë të ruhemi. Nëse duhet të qëndrojmë në nivelin 3 për më gjatë, do qëndrojmë. ”. /Opinion.al

Pas