Aktualitet

Kryemadhi për PD: Në zgjedhjet e 25 prillit kishim në krah një armikBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:30 - 30/01/22 |
Opi Nion

Teksa po prezantonte një nismë të LSI për të rinjtë të quajtur “Ekipi i Gjeneratës për Ndryshim”,  Monika Kryemadhi ka sulmuar Partinë Demokratike.

Që në nisje të fjalës së saj, Kryemadhi u ndal te zgjedhjet e 25 prillit dhe u shpreh se të rinjtë e LSI u përballën me shumë sfida si me banditët dhe pabesinë, ndërsa për partneritetin me PD tha se në krah kishin një armik.

“Kur më erdhi njoftimi për këtë ide dhe hapa e ndërmarra e kam cilësuar si një nga aktivitet më të rëndësishme në këto dy dekada të të gjithë jetës së LSI. Ka ardhur si një iniciativë e të rinjve. Ne vijmë sot pas zgjedhjeve të 25 prillit ku kontributi juaj ka qenë i jashtëzakonshëm përballë sfidave me bandat, me pabesinë.

Me një partneritet që e kishim armik në krah. Votat janë mbështetje për vetë vizionin tuaj dhe pesha elektorale nuk u përkthye në mbështetje. Kemi dashur të realizojmë disa ndryshime për të siguruar sovranitetin përmes votës. Duke filluar me ndryshimet rrënjësore për shqiptarët që jetojnë jashtë Shqipërisë. Që prej ditës së parë e kemi pjesë të programit tonë”, tha Kryemadhi.

Më tej Kryemadhi theksoi se sot parlamenti është kthyer në një teatër që certifikon marrëveshjet mes dy personave, duke iu referuar kështu Bashës dhe Ramës.

“Ne do kërkonim pas 25 prillit një konsultim të gjerë me të gjithë publikun. Do të mund të realizonim një ndarje të ndershme ku vota e çdo qytetari të ishte e barabartë. Do donim të realizonim përmes të rinjve pastrimin e jetës politike për ta dekriminalizuar atë. Edhe sot e kësaj dite vazhdojmë të jemi peng të jetës kriminale. Pas 25 prillit do të kërkonim balancim të pushtet ekzekutiv me atë legjislativ që Shqipëria të mos jetë më republikë kryeministrore por parlamentare.  Kemi një parlament teatër që certifikon marrëveshjet mes dy personave që mbajnë peng Shqipërinë”, u shpreh ajo./Opinion.al

Pas