Aktualitet

Kryebashkiaku i Roterdamit u kërcënua në Tiranë, Hoxha: U kërkuan masa për…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:31 - 28/06/22 |
Opi Nion

Kryetari i bashkisë së Roterdamit, Ahmed Aboutaleb, është kërcënuar gjatë finales së Conference League në Tiranë. Deklarata është nga gazetari Artan Hoxha në një intervistë në Abc news.

Ai ka thënë se autoritet holandeze nisën hetimet sepse mes grupeve të tifozëve është nxjerrë një banderolë e shkruajtur në dialektin e gjermanishtesh, ku shkruhej një mesazh kërcënues për kryetarin e bashkisë së Roterdamit.

Si rrjedhojë sipas gazetarit është kërkuar nga shqiptarët që të merrnin masa ekstra për ta siguruar.

 “Finalja e Conference League ishte e ara e këtij trofeu dhe prandaj pati kaq jehonë. Së dyti dolën dy skuadra shumë të mëdha.

Kryetari i bashkisë së Roterdamit ka ardhur ditën e finales në mëngjes. Fun zone ishte në krah të ministrisë së Brendshme.

Autoritet holandeze e nisën hetimet sepse mes grupeve të tifozëve është nxjerrë një banderolë e shkruajtur në dialektin e gjermanishtes. Ka qenë një mesazh kërcënues për kryetarin e bashkisë së Roterdamit.

Menjëherë autoritet atje kanë nisur hetimin dhe është kërkuar nga shqiptarët që të merrnin masa ekstra për ta siguruar. Është menduar që ky grup personash mund të rrezikonin jetën e kryetarit të bashkisë së Roterdamit. Autoritetet holandeze jo më larg se të martën e kaluar u kanë kërkuar autoriteteve tona informacion shtesë për disa persona qytetarë holandezë. Ata e kanë marrë shumë seriozisht këtë çështje. Ata duan të parandalojnë një ngjarje që mund tu ndodhë atje. Kanë kërkuar informacion shtesë.

Një hetim që ne në Shqipëri e kanë neglizhuar. Nuk e di përgjigjen, por edhe prokuroria shqiptare është duke e ndjekur këtë çështje. Kemi një hetim që vazhdon edhe në Shqipëri edhe në Holandë”, tha Hoxha.

Pas