Bota

Kryebashkiaku i Mariupolit: “Tradhtarët” u dhanë rusëve koordinata jetikeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:15 - 13/06/22 |
Opi Nion

Vadym Boichenko, kryetari i bashkisë së Mariupolit, ka deklaruar për BBC News se shkatërrimi i infrastrukturës së qytetit në fillim të pushtimit ishte i mirëkoordinuar.

“Ata dinin se ku të bombardonin. Kishte shumë tradhtarë që jepnin koordinata. Gjithçka që kishim, gjithçka që konsiderohet infrastruktura kritike e qytetit, u shkatërrua në shtatë ditët e para. Ka 15 qendra për furnizime me energji në qytet. As kryetari i bashkisë nuk e dinte se ku ishin të gjithë. Dhe ata i dinin dhe brenda një jave i shkatërruan të gjitha. Qyteti mbeti pa drita”, është shprehur ai.

Boichenko thotë se pikat për furnizimin me ujë, linjat e komunikimit dhe magazinat që ruanin ushqime dhe ilaçe ishin gjithashtu në shënjestër.

Kryetari i bashkisë së Mariupolit, ka akuzuar se tradhtarët janë deputetë të këshillit të qytetit nga partia pro-ruse “Platforma e opozitës – Për Jetën”.

“Ata sundojnë qytetin nën pushtimin rus”, është shprehur ai.

Pas