Bota

Kryebashkiaku i Bucha: Rusët kanë vrarë 1 në 5 banorë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:16 - 18/04/22 |
Opi Nion

Kryebashkiaku i Bucha, Anatoliy Fedoruk, ka deklaruar se trupat ruse kanë vrarë një në pesë banorë që nuk kanë mundur të largohen nga qyteti pasi u pushtua nga ushtria ruse.

“Ne në Bucha vlerësojmë se një në pesë banorë nga ata që mbetën në qytet gjatë pushtimit të ushtrisë ruse u vra. Personalisht, si mijëra bashkëqytetarë të mi, i urrej ata që torturuan dhe vranë banorët paqësorë të këtij vendi”.

Kjo deklaratë e Anatoliy Fedoruk u dha në televizionin ukrainas, citon nga agjencia e lajmeve UNIAN.

Kujtojmë se në Bucha u shkaktua një nga masakrat më të mëdha në këto 54 ditë luftime.

Pas