Aktualitet

Kriza në Kosovë, kush janë 5 pikat e zgjidhjes?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:03 - 20/11/15 |
b.f

Ilir Deda deputet i Vetëvendosjes dhe Vjosa Osmani e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kanë paraqitur mesdrekën e sotme një marrëveshje politike me pesë pika si një përpjekje për të dalë nga kriza politike ku është përfshirë Kosova. Por çfarë kërkojnë 5 pikat të cilët u janë kaluar respektivisht kryetarëve të partive më të mëdha politike në vend?

1-Kuvendi i Kosovës do të themelojë një Komisionin hetues të udhëhequr nga opozita për të shqyrtuar Marrëveshjen e Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Përbërja e Komisionit do të jetë sipas dispozitave të Rregullores së Punës së Kuvendit. Komisioni do të ftojë së paku 5 (pesë) përfaqësues të shoqërisë civile dhe ekspertë, të cilët e kanë të drejtën e diskutimit dhe të propozimeve në Komision, por nuk kanë të drejtë vote. Mandati i Komisionit është 30 (tridhjetë) ditë, dhe konkluzionet e tij do të merren me konsensus të partive nënshkruese të marrëveshjes dhe do të aprovohen në Kuvend.

2-Kuvendi i Kosovës do t’i zgjedhë 2 (dy) gjyqtarët e radhës në Gjykatën Kushtetuese me qëllim që vendimi i saj për kushtetutshmërinë e parimeve për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë të Komunave me shumicë serbe të bëhet me Gjykatë Kushtetuese të kompletuar. Përzgjedhja e kandidatëve konsensual për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese bëhet që të sigurohet paanshmëria, profesionalizmi dhe përkatësia jopartiake, siç parashihet me Kushtetutën e Republikës së Kosovës

3-Pa e paragjykuar vendimin përfundimtar, nëse vendimi i Gjykatës Kushtetuese nuk i zgjidhë dilemat për Asociacionin/Bashkësinë, Kuvendi i Republikës së Kosovës do ti drejtohet Komisionit Evropian për Demokraci nëpërmjet Ligjit (“Komisioni i Venecias”) për sqarime shtesë.

4-Kjo Marrëveshje nënshkruhet nën mbikqyrjen e Presidentes së Kosovës, në ushtrim të rolit të saj si faktor i unitetit politik në vend.

5-Kjo marrëveshje do të votohet si Rezolutë e Kuvendit të Kosovës në seancën e rradhës, më së largu 7 (shtatë) ditë nga nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje.

vjosa

marreveshja

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas