-ARKIVA OPINION

KRIMI DHE POLITIKA!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:05 - 19/03/15 |
root

Të ftuar:

Fatos Lubonja
Preç Zogaj
Andrea Stefani
Andi Bushati
Oerd Bylykbashi
Alfred Peza

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=SAPTuO0rm_E” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (8)

Shkruaj nje koment

 1. More redaktore dembele, perse nuk i vini videot qe ti shohim? Kjo quhet censure ne rastin me te vogel. Jane tre emisione pa video. Me shprese qe ndonje nga drejtoret e programacionit ta lexoje kete mesazh, dhe te rregulloje kete parregullsi.

 2. E ty Petrit te pelqen Zotri Vespa me shum se Zotri Fevziu e mu jo mua me pelqen Blendi (po Petrit nuk mundesh te thuash se Vespa esht ma gazetar se Fevziu ku e din ti kush sa peshon.

  nje pershendetje nga Shkupi

 3. Nese komentova emisionin Opinion te Fevziut, kjo nuk do te thote se kam mendimin negativ per te, perkundrazi eshte nje nder emisionet me te preferuara ku sheh deri ne tepri tendencen per te paraqitur ne menyre te pa aneshme mendimin e kundert.
  Ne me te shumten e studiove televizive,. rrjeshtimi politik eshte fare hapur ne favor te socialisteve.
  Se ku gjendet ndonje “i djathte” edhe ai opozitar i opozites se djathte, qe medemek ju kundervehet nja kater apo pese militanteve socialiste, gazetare apo analiste, e nuk ja vlen qe te komentosh produktin e ketyre farsave mediatike..
  Do te desha qe ne emisionin tim te preferuar Opinion, te shihja fytyra te reja e jo vetem te njejtet personazhe.

 4. Petrit ke te drejte…sepse ne emisionet e Opinion ne shumicen e rasteve ndahen dy fraksione qofshin gazetare apo politikane dhe argumentet kryesore nuk jane te elaborohet nje mendim apo nje ceshtje por te gjenden vetem arsyetime justfikuese per “mekatet” e atyre qe rrine pas perdeve…pra ku jemi…hiçgjekundi. Zhvillimi i Shqiperise do vije nga arti dhe jo nga politikanet…por qe te kete art e zhvillim duhet “gdhendur” rinia dhe e ardhmja…

 5. Dua te shtoj ne komentin, qe te mos me keqkuptoje z.Fevziu sikur te keqen e shoh ne pa aftesine e tij.
  Eshte ne pergjithesi niveli i politikaneve dhe i gazetareve e analisteve shqiptare, qe ja ngushtojne emisionit te tij nivelin e debatit deri ne banalitete.
  Jane ngjarjet e skandalet e nje pas njeshme si tema te dites, qe e ngushtojne tematiken e emisionit te tij.
  Eshte droja e shume intelektualeve te mirfillte qe te vijne e te humbasin kohen e tyre me fantazite e Lubonjes, kapadaillekut e bejtet bajate te Vangjelit, ulerimat e Stefanit apo te A.Bashes, dyfytyresia e Bushatit, qe i largon ato nga kjo studio e studiot e tjera televizive.

 6. E ndjek ndonjehere emisionin e Bruno Vespes Porta a porta, te cilin mundohet ta imitoje z.Fevziu, por eshte goxha larg prej tij.
  Ne emisionet e Vespes jane kryesisht poltitikanet e grupeve te ndryshme qe debatojne me njeri tjetrin me ose pa pranine e gazetareve.
  Kurse tek Fevziut sheh po te njejtat fytyra gazetaresh apo analistesh e rralle politikane qe te perballen me njeri tjetrin ne debate te qeta e me argumenta,
  Therret edhe Vespa lidere ne intervista te vecuara lidere partishe, por ndonese ben ndonje pyetje provokuese, e ruan sensin e mases pa kaluar ne sulme.
  Cuditerish Fevziu behet shume “trim” ne perballje me lideret politike, dhe e humbet fillin e drejtimit te emisionit me koleget e tij qe shpesh jane percues edhe me agresive te politikave te lidereve.
  Te krijohet bindja se ne Shqiperi, i vetmi perfaqesues i shoqerise civile, na qenka Lubonja, e te vetmit “analiste”, njeri Artan si kompetent i kriminalistikes, nje Lorenc si kompetent i rilindasve, nje Artan tjeter si kompetent i analizes politike e Preci si njohes i dy grupimeve politike, nuk paskej te tjere
  Lexoj neper media shkrime nga intelektuale e politikane qe per nga thellesia e analizes, llogjikes e argumentave do te ishte e marrezishme ti krahasoje me mediokritetin e ca Andrea Stefanve e Anila Bashave.
  Jo keta, por verej edhe ne komente te qytetareve anonime, qe i trajtojne problemet politike ne Shqiperi, shume me me realizem se disa personazhe bajate qe jane ngulur neper studiot televizive shqiptare.
  Vecanerisht me ben pershtypje agresiviteti i hapur i disa mediave ndaj opozitave politike e komplekseve te inferioritetit ndaj qeverive.

Pas