Aktualitet

Kreybashkiaku Eric Adams uron Pavarësinë dhe ngre flamurin shqiptar në Nju JorkBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:19 - 29/11/22 |
Opi Nion

Kryetari i bashkisë së Nju Jorkut, Eric Adams i ka uruar festën e Pavarësisë komunitetit shqiptar të metropolit amerikan.

Në një konferencë për shtyp, Adams bëri shqiponjën me duar në shenjë urimi dhe në të njëjtën kohë i shprehu mirënjohjen komunitetit për vlerat e tij.

Eric Adams: S’mund të jesh këtu për një festë flamuri pa ngritur flamurin tonë. Ju e dini, djali im është në Shqipëri tani duke performuar dhe treguar talentin e tij. Ai po më tregon që unë nuk  jam i talentuari i vetëm. Çfarë komuniteti dhe ky komunitet do të thotë shumë për mua. Mbështetja juaj, fokusi, disiplina, pronarë biznesesh të vogla. Ju besoni te siguria publike. Ju besoni te familja. Ju besoni tek edukimi dhe besoni te patriotizmi i përqafimit të vendit tuaj adoptues ndërsa doni atdheun tuaj, Shqipërinë. I vetmi shtet në botë që ju themi të ruani kulturën tuaj teksa vini këtu dhe e pasuroni me përvojën amerikane.

Ndër të tjera, Adams mori si dhuratë nga komuniteti shqiptar një portret të Heroit Kombëtar, Gjergj  Kastriot Skënderbeut dhe një fotografi të Nënë Terezës.

Nën shoqërimin e himnit tonë kombëtar, nisi ceremonia e ngritjes së flamurit shqiptar përkrah atij amerikan.

Pas