Bota

Kreu i OBSH: Kemi mundësitë që në 2022 t’i japim fund pandemisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:23 - 31/12/21 |
Opi Nion

Nëse i japim fund padrejtësisë, i japim fund pandemisë dhe i japim fund makthit global që kemi përjetuar të gjithë.

Dhe kjo është e mundur “sepse bota i ka” të gjitha mjetet për t’i dhënë fund kësaj fatkeqësie”.

Kështu deklaroi drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom në një mesazh për vitin e ri, duke nënvizuar se “të gjitha vendet duhet të punojnë së bashku për të arritur qëllimin e vaksinimit të 70% të popullsisë botërore deri në mesin e vitit 2022”.

Qëllimi i dytë që duhet synuar, përveç vaksinimit, është “të ndërtojmë një sistem më të fortë global të sigurisë shëndetësore”, shtoi ai, duke kujtuar se në vitin 2022 vendet do të fillojnë të negociojnë një marrëveshje globale për pandemitë që synon forcimin e qeverisjes, sistemeve mjeteve që i duhen botës për të parandaluar, zbuluar ose reaguar me shpejtësi ndaj epidemive dhe pandemive. Dhe objektivi i tretë, do të jetë e nevojshme të investohet më shumë në zhvillimin e kujdesit shëndetësor parësor duke filluar nga vendet më të rrezikuara, nënvizoi kreu i OBSH, në një mesazh të publikuar në Linkedin dhe Tëitter.

Numri një i OBSH-së kujtoi se “pas dy vitesh ne e njohim mirë këtë virus. Ne i dimë masat për të kontrolluar transmetimin” dhe “ne dimë të trajtojmë sëmundjen dhe të rrisim shanset për mbijetesë për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të rënda”. Dhe “me gjithë këto njohuri dhe aftësi, ne kemi mundësinë ta kapërcejmë këtë pandemi”./Opinion.al

Pas