Aktualitet

Kreu i Antimafias italiane në Tiranë: Na mbyti kanabisi, sjellim gjyqtar në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:42 - 23/02/17 |
b.f

Drejtori i Antimafias Italiane, Franko Roberti ka deklaruar se është trefishuar sasia e drogës që është kultivuar në Shqipëri dhe njëkohësisht transporti drejt Italisë.

“Trafikimi i lëndëve narkotike ka ardhur në rritje mes Shqipërisë dhe Italisë. Kemi nevojë që bashkë me kolegët shqiptarë të kuptojmë se cili është motivi i rritjes së këtij trafiku dhe në të njëjtën kohë çfarë mund të bëjmë për të përmirësuar strategjitë dhe bashkëpunimin. Është trefishuar sasia e drogës që është kultivuar në Shqipëri” u shpreh Roberti.

Deklarata u bë gjatë konferencës së përbashkët me Kryeprokurorin Adratik Llalla. Roberti deklaroi më tej se në kuadër të bashkëpunimit mes dy vendeve, institucioni që ai drejton ka caktuar edhe një gjykatës që do qëndrojë pranë Ministrisë së Drejtësisë shqiptare.

“Interesi jonë është të verifikojmë si mund të bashkëpunojmë dhe lufojmë trafikun. Italia ka treguar interes për të bashkëpunuar dhe në nominimin e një gjyqtari pranë Ministrisë së Drejtësisë”, tha drejtori i Antimafias Italiane, Franko Roberti.

Pas