Bota

Kremlini: Strategjia e NATO-s e fokusuar në konfliktin e armatosur me Rusinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:39 - 27/12/21 |
Opi Nion

Strategjia e NATO-s është e fokusuar në përgatitjen për një konflikt të armatosur në shkallë të gjerë me Rusinë, thotë zëvendësministri rus i Mbrojtjes Aleksandër Fomin, në një kohë kur marrëdhëniet NATO-Moskë janë në vijën e tyre të kuqe për shkak të kërcënimit të ekstremizmit.

“Ndërtesa ushtarake e aleancës po organizohet plotësisht në përgatitjen e një konflikti ushtarak në shkallë të gjerë me intensitet të lartë me Rusinë”, tha Alexander Fomin gjatë një konference për ambasadorët ushtarakë dhe përfaqësuesit e ambasadave të huaja në Moskë.

Sipas zv/ministrit rus të Mbrojtjes, në dokumentet e NATO-s të viteve të fundit, të cilat i bëjnë jehonë doktrinës së tij, si ajo e vitit 2019 në lidhje me strategjinë e NATO-s, Federata Ruse emërtohet drejtpërdrejt “pa dyshim si burimi kryesor i kërcënimeve ndaj koalicionit për sigurinë”.

Në të njëjtën kohë, Fomin vuri në dukje se Deklarata e Romës mbetet në fuqi. “Aty thuhet në mënyrë specifike se Rusia dhe Aleanca nuk e trajtojnë njëra-tjetrën si armiq. “Ky qëndrim u konfirmua gjithashtu në Samitin e Këshillit Rusi-NATO në vitin 2010 në Lisbonë,” tha ai.

Sipas tij, Aleanca Veri-atlantike përdori ngjarjet në Ukrainë si pretekst për të ndërprerë bashkëpunimin me Moskën.

Mbledhja e Këshillit NATO-Rusi në janar

Negociatat vendimtare, që do të jenë edhe “ora e së vërtetës” në marrëdhëniet e Moskës me Perëndimin, “hapen” me ardhjen e vitit 2022, me Sekretarin e Përgjithshëm të Aleancës, Jens Stoltenberg, duke nisur mbledhjen e Këshillit NATO-Rusi, më 12 janar.

Kremlini tha të hënën se Rusia i konsideron të rëndësishme dhe kuptimplote bisedimet me NATO-n për garancitë e sigurisë të kërkuara nga Perëndimi, përveç negociatave dypalëshe me Shtetet e Bashkuara.

“Ky është një moment historik i rëndësishëm,” tha Dmitry Peshkov, një zëdhënës i presidentit rus.

“Sigurisht, ka kuptim, përveç stigmës së bisedimeve dypalëshe ruso-amerikane për këtë çështje, të aktivizohet drejtimi i bisedimeve mes Rusisë dhe NATO-s. “Këto do të jenë bisedime të rëndësishme dhe jashtëzakonisht të përgjegjshme, detajet po diksutohen përmes diplomacisë”, tha Peshkov.

Ndërsa ruan kërcënimin e pushtimit të Ukrainës, pasi ka grumbulluar dhjetëra mijëra trupa në kufi, Rusia po negocion një paketë garancish ligjërisht të detyrueshme sigurie që në thelb i kërkon Aleancës të kthehet në regjimin e 1997-ës.

Lista e propozimeve të paraqitura nga Kremlini përfshin kërkesa që tashmë dihet se janë të panegociueshme për Perëndimin dhe qartësisht do të refuzohen nga partnerët e NATO-s, veçanërisht Polonia dhe shtetet baltike, gjë që i bën negociatat e ardhshme “të pamundura”.

Në draftin prej tetë pikash për një traktat me Perëndimin, Rusia bën thirrje për një garanci ligjërisht të detyrueshme që Ukraina të përjashtohet nga anëtarësimi i ardhshëm në Aleancë, si dhe tërheqja e forcave të NATO-s dhe sistemeve të armëve nga vendet që iu bashkuan Aleancës pas 1997, duke përfshirë Poloninë, ish-republikat sovjetike të Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë dhe shtetet ballkanike./Opinion.al

 

Pas