Bota

Kremlini: Perëndimi shkaktoi krizën globale të ushqimitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:59 - 23/05/22 |
Opi Nion

Vendet perëndimore kanë shkaktuar një krizë globale ushqimore duke vendosur sanksionet më të rënda në historinë moderne ndaj Rusisë, ka pohuar Kremlini.

“Rusia ka qenë gjithmonë një eksportuese mjaft e besueshme e grurit,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Ne nuk jemi burimi i problemit. Burimi i problemit që çon në urinë botërore janë ata që vendosën sanksione kundër nesh dhe vetë sanksionet.”

Rusia dhe Ukraina së bashku përbëjnë gati një të tretën e furnizimeve globale të grurit.

Ukraina është gjithashtu një eksportues i madh i misrit, elbit dhe vajit të lulediellit, ndërsa Rusia dhe Bjellorusia – e cila ka mbështetur Moskën në luftë dhe është gjithashtu nën sanksione – përbëjnë mbi 40% të eksporteve globale të lëndës ushqyese potas.

Kombet e Bashkuara kanë thënë se 36 vende mbështeten tek Rusia dhe Ukraina për më shumë se gjysmën e importeve të grurit, duke përfshirë disa vende të varfra si Libani, Siria, Jemeni, Somalia dhe Republika Demokratike e Kongos.

Javën e kaluar, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se ai ishte në kontakt intensiv me Rusinë, Ukrainën, Turqinë, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian në një përpjekje për të rivendosur eksportet e drithërave nga Ukraina, ndërsa kriza globale e ushqimit po përkeqësohet.

Presidenti rus Vladimir Putin, tha se Kremlini, gjithashtu u pajtua me vlerësimin e Kombeve të Bashkuara se bota u përball me një krizë ushqimore që mund të shkaktonte zi buke.

Pas