Aktualitet

KQZ letër PS dhe PD: Hiqni banderolat dhe posterat nga godinat publike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:17 - 18/04/21 |
Opi Nion

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka dërguar ditën e sotme një letër Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike.

Letra konsiston në posterat të vendosur në gadinat publike, teksa vetë KQZ u kërkon këtyre partive t’i heqin ato.

Rasti i parë është afishimi nga ana e koalicionit opozitar PD-AN, të një materiali propagandistik në Universitetin Politeknik të Tiranës shfaqur në fasadën e tij.

Ndërsa Partia Socialiste materialet propagandistike të fushatës i ka shfaqur në Bashkinë e Gjirokastrës.

“Duke marrë shkas nga fakti i bërë publik i afishimit të dy materialeve propagandistike elektorale, në Bashkinë Gjirokastër, ju kërkojmë të merren masa të menjëhershme për heqjen e tyre”, thuhet në kërkesën e KQZ drejtuar PS-së.

Sipas ligjit, ndalohet afishimi i materialeve propagandistike në fasadat e godinave të banimit, institucionet publike apo ambientet rrethuese pranë tyre, parqet, në pemët e qytetit dhe shtyllat e ndriçimit.

Pas