Aktualitet

KPK shkarkon prokurorin e Tiranës, Julian XhengoBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:05 - 14/09/22 |
Opi Nion

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra Prokurorin e Tiranës, Julian Xhengo.

Vendimi u mor këtë të mërkurë nga trupa gjykuese e kryesuar nga Xhensila Pine, relatore Firdes Shuli dhe anëtar Olsi Komiçi.

Gjatë seancës dëgjimore, Xhengo u përball me një bilanc negativ të prindërve në investimet e kryera në një shtëpi private në Tiranë si dhe me mospërputhjet në transaksionet për blerjen e një makine, thuajse dy herë më lirë nga sa e kishte blerë pala shitëse.

Po ashtu DSIK ka depozituar dy raporte të ndryshme për prokurorin Xhengo, ku në të dytin ka konstatuar papërshtatshmëri për dyshime për përfshirje në veprime të paligjshme. Xhengo e kundërshtoi informacionin e DSIK duke e cilësuar si të përgjithshëm dhe të pabazuar në fakte. Ai theksoi se DSIK nuk kishte specifikuar asnjë rast konkret.

Ndërkohë KPK ka konstatuar dhe zvarritje të hetimeve nga ana e prokurorit për çështje të ndryshme.

Pas