Kryesore

Kosovë/ Hoti prezanton planin e qeverisë së re


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:33 - 03/06/20 |
Opi Nion

I mandatuari për kryeministër të ri të Kosovës, Avdullah Hoti, ka prezantuar planin e tij qeverisës në nisje të seancës së Kuvendit të Kosovës.

Hoti ka thënë se qeveria që ai do të drejtojë do të ketë dy prioritete kryesore; e para luftimi i pandemisë së koronavirusit të ri dhe i dyti, rimëkëmbja ekonomike.

Duke folur për prioritetet, Hoti tha se së bashku me partnerët e tjerë qeverisës do të kujdesen edhe për prioritetet e tjera si forcmimi i shtetit, avancimi i demokracisë, luftimi i korrupsionit, zhvillimi ekonomik, marrja e përgjegjësive kushtetuese për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë me përfshirje të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Kjo qeveri do të promovojë dhe mbrojë sovranitetin e vendit si një tërësi e pandashme”, deklaroi Hoti.

Sa i takon rimëkëmbjes ekonomike, Hoti tha se do të krijohet fondi për rimbëkëmbje ekonomike, pasi sipas tij, dëmet nga pandemia e koronavirusit të ri mund të jenë të paparashikueshme.

Hoti ka premtuar mbështetje për bizneset për të tejkaluar krizën ekonomike që ka shkaktuar pandemia.

Të drejtën për formimin e qeverisë nga LDK-ja e njohu Gjykata Kushtetuese e Kosovës që shpalli kushtetues dekretin e presidentit Hashim Thaçi për të mandatimin e Avdullah Hotit si kandidat për formimin e qeverisë së re.

Dekretin e presidentit e dërgoi në kushtetuese Lëvizja Vetëvendosje që pretendonte se nuk kishte shfrytëzuar të drejtën e saj kushtetuese për të propozuar mandatarin e ri.

Qeveria Kurti u rrëzua në muajin mars pas një mocioni të suksesshëm mosbesimi në Kuvend.

Seancën e Kuvendit të Kosovës, ku pritet të votohet qeveria e re, po e udhëheq nënkryetari i Kuvendit, Kujtim Shala dhe jo kryeparlamentarja, Vjosa Osmani e cila ka qenë një kundërshtare e mocionit për rrëzimin e qeverisë Kurti.

Përbërja e kabinetit qeveritar të qeverisë Hoti

 • Avdullah Hoti, kryemnistër
 • Besnik Tahiri, zëvendëskryeministër i parë
 • Driton Selmanaj, zëvendëskryeministër
 • Albulena Bala – Halimi, zëvendëskryeministëre
 • Goran Rakiq, zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal
 • Hykmete Bajrami, ministre e Financave
 • Besjan Mustafa, ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural
 • Vlora Dumoshi, ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
 • Anton Çuni, mbetet ministër i Mbrojtjes
 • Arban Abrashi, ministër i Infrastrukturës dhe Ambientit
 • Agim Veliu, ministër i Punëve të Brendshme
 • Armend Zemaj, ministër i Shëndetësisë
 • Blerim Kuçi , ministër i Zhvillimit Ekonomik
 • Selim Selimi, ministër i Drejtësisë
 • Meliza Haradinaj – Stublla, ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës
 • Ramë Likaj, ministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit
 • Skënder Reçica, ministër i Punës dhe Mirëqënies Sociale
 • Vesel Krasniqi, ministër i Tregtisë dhe Industrisë
 • Dalibor Jevtiq, ministër për Kthim dhe Komunitete
 • Enis Kervan, ministër i Zhvillimit Rajonal

Pas