Rajoni

Kosovë, greva e arsimtarëve bllokon mësiminBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:22 - 12/09/22 |
Opi Nion

Kanë dështuar përpjekjet gjatë fundjavës për arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet sindikatave dhe qeverisë për ndërprerjen e grevës. Si rrjedhojë, as këtë fillimjavë nuk ka nisur procesi mësimor, ndërsa greva e mësimdhënësve vazhdon. Kjo çështje është diskutuar edhe në mbledhjen e parë të kryesisë së Kuvendit të sesionit vjeshtor.

Qytetarët kërkojnë nga qeveria të përmbushur kërkesat e sindikalistëve në mënyrë që sa më shpejtë të nis procesi mësimor.

Sindikata e Arsimit ka kërkuar sërish nga qeveria të reflektojë dhe kësaj radhe të mos ketë takime vetëm me kreun e Bashkimit të Sindikatave por direkt me Këshillin Grevist të udhëhequr nga kreu i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj. Grevistët kërkojnë nga 100 euro shtesë çdo muaj deri në zbatimin e ligjit të ri për paga.

Pas