Rajoni

Kosovë/ Arrestohen pesë persona të dyshuar për terrorizëm


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:45 - 10/10/21 |
Opi Nion

Pesë persona janë arrestuar nga autoritetet e Kosovës, pasi dyshohen se planifikonin sulme terroriste.

Lajmi është konfirmuar nga Prokuroria Speciale e Kosovës. “Prokuroria Speciale njofton se gjatë bastisjes janë gjetur materie eksplozive, armë të zjarrta dron, si dhe armë anti-tank”, thuhet në njoftim pa specifikuar se në cilat lokacione janë kryer bastisjet.

Sipas Prokurorisë Speciale të arrestuarit dyshohen për veprat penale “Përgatitja e veprave terroriste ose veprave penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Kosovës”, “Kryerja e veprës terroriste” si dhe për veprën penale “Importi, eksporti, furnizimi, transportimi, prodhimi, këmbimi, ndërmjetësimi ose shitja e paautorizuar e armëve apo materieve plasëse”.

Po ashtu të arrestuarit dyshohen për veprën “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”. Prokuroria tha se do të kërkojë caktimin e paraburgimit për të arrestuarit.

Pas