Sport

Kosova triumfon në xhudo, medalje e artë në Paris


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:55 - 08/02/20 |
Al Do

Kosova vijon të jetë një nga shtetet më të suksesshme në sportin e xhudos.

Xhudistja Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në Grand Slam-in e Parisit në kategorinë -52 kilogramë.

Ajo mposhti në finale xhudistin italiane Giuffrida Odetta. Krasniqi e fitoi me anë të një “Wassari”, duke e rrëzuar kundërshtaren.

Krasniqi vinte në këtë Grand Slam pas një medaljeje të artë në Qingdao Masters në dhjetor të vitit të shkuar. Kjo është medalja e parë e saj në një Grand Slam.

Në lidhje me fitoren e saj ka reaguar dhe presidenti Hashim Thaçi i cili ka shkruar se triumfi i Krasniqit ishte “i pritur, sepse Kosova i ka xhudistet më të suksesshme në botë”.

 

View this post on Instagram

 

Distria Krasniqi e artë në Grand Slam të Parisit. Një triumf i pritur, sepse Kosova i ka xhudistet më të suksesshme në botë!

A post shared by Hashim Thaçi (@hashimthaciofficial) on

Me medalje nga Parisi ka dalë dhe xhudistja Nora Gjakova. Ajo ka marrë medaljen e bronxit në kategorinë 57 kg. /Opinion.al

Pas