Rajoni

Kosova tërheq kërkesën për anëtarësim në INTERPOL


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:14 - 16/10/19 |
Al Do

Vetëm dy ditë para e se Asambleja Përgjithshme e INTERPOL-it të votonte nëse Kosova do të jetë pjesë e saj, Kosova ka tërhequr kërkesën për anëtarësim.

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj, përmes një letre të dërguar të martën Asamblesë së INTERPOL-it, njoftoi se Kosova ka vendosur të kërkojë shtyrjen e votimit për anëtarësim për vitin e ardhshëm.

“Duke marrë parasysh rrethanat e krijuara, bazuar në kompetencat e tij si kryeministër në detyrë dhe nga rekomandimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, sot ka kërkuar shtyrjen e votimit të Kosovës për anëtarësim në INTERPOL për vitin e ardhshëm” thuhet në një njoftim të shkurtër të zyrës së Haradinaj.

Zyrtarët e Beogradit e cilësuan këtë tërheqje si fitore diplomatike ndaj Kosovës. Në nëntor të vitit të kaluar Kosova nuk arriti të sigurojë votat e mjaftueshme për t’u bërë anëtare e INTERPOL. Pak ditë pas atij votimi, Kosova u vuri tarifa 10% mallrave nga Serbia të cilat më pas u ngritën në 100%, në shenjë kundërshtimi për qasjen e Serbisë ndaj shtetësisë së Kosovës.

Vendimi çoi në pezullimin e bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit për normalizimin e marrëdhënieve. /Opinion.al

Pas