Kryesore

Kosova shpall “non grata” zyrtarin rus të UNMIK-ut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:29 - 31/12/21 |
Opi Nion

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla ka informuar sot se ka shpallur “non grata” një zyrtar rus të Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK).

Këtë fakt ajo e ka bërë të ditur edhe përmes një reagimi në rrjetet sociale, ku shkruan se zyrtari u shpall “non grata” me kërkesë të kryeministrit Albin Kurti.

Ndërsa ministrja nuk ka dhënë detaje të tjera në lidhje me zyrtarin e shpallur “non grata”.

Me kërkesë të Kryeministrit të Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti, sot kam nxjerrë vendimin për shpalljen persona non grata të një zyrtari rus të UNMIK-ut në Kosovë për shkak të veprimtarisë së tij të dëmshme, e cila ka cenuar sigurinë kombëtare të Republikës së Kosovës. Njëkohësisht kam njoftuar institucionet ligjzbatuese dhe autoritetet përkatëse për zbatimin e këtij vendimi.

Institucionet e Republikës së Kosovës mbeten të vendosura në betejën kundër ndikimit malinj të Federatës Ruse dhe përfaqësuesve e satelitëve të saj në rajon, të cilët synojnë të minojnë arritjet e Kosovës dhe të partnerëve tanë, e në radhë të parë të SHBA-ve, NATO-s dhe BE-së.

Republika e Kosovës do të vazhdojë të bashkëpunojë edhe më ngushtë me aleatët e saj ndërkombëtarë, e sidomos me ata amerikanë, evropianë dhe me NATO-n, për të penguar çdo përpjekje destabilizuese të Federatës Ruse në rajonin tonë. Përcaktimi dhe rruga e Republikës së Kosovës drejt anëtarësimit në NATO, BE dhe më pas edhe në OKB janë të pakthyeshme.

Qytetarët e Republikës së Kosovës i sigurojmë se institucionet do të mbeten çdo ditë vigjilente dhe të vendosura në mbrojtje të sigurisë dhe rendit kushtetues të vendit tonë, sa herë që të jetë e nevojshme”-shkruan ministrja në reagimin e saj./Opinion.al

Pas