Rajoni

Kosova i kërkon zyrtarisht Apple përfshirjen e vendit në hartë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:01 - 27/07/20 |
el ida

Ministrja e Jashtme e Kosovës, i dërgoi zyrtarisht një letër drejtorit ekzekutiv të Apple, Tim Cook ku i kërkon përfshirjen e Kosovës në hartën e Apple.

Në letër, Meliza Haradinaj-Stublla, ministrja Haradinaj-Stublla thekson të gjitha arsyet përse Apple duhet të marrë këtë vendim.

Mes tjerash përmendet dhe fakti se pavarësia e Kosovës është e njohur nga mbi dy të tretat e vendeve të botës.

“Më 22 korrik të vitit 2010, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, në një opinion këshillë-dhënës erdhi në përfundimin se shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt të vitit 2008 nuk kishte shkelur ligjin ndërkombëtar”, shkruan ministrja Haradinaj-Stublla.

Kujtojmë se në rrjete sociale ka nisur një peticion ku iu kërkohët njerëzve të firmosin që Apple të përfshijë Kosovën në hartën e saj./Opinion.al

Pas