-Kulturë

Korriku 2021, muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në Tokë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:48 - 14/08/21 |
Opi Nion

Korriku 2021 është muaji më i nxehtë që është regjistruar ndonjëherë që kur temperaturat në tokë kanë nisur të maten. Janë këto të dhënat që jep Agjencia federale amerikanë që merret me oqanet dhe klimën, (Noaa, National Oceanic and Atmospheric Administration).

“Në një rast si ky të qëndrosh në vendin e parë është një shenjë e keqe”, ka pohuar drejtori i Noaa, Rick Spinrad, duke shpjeguar se: “Zakonisht korriku është në botë muaji më i nxehtë i vitit, por korriku i vitit 2021 i ka kaluar të gjithë duke u cilësuar muaji më i nxehtë i të gjiha kohërave”.

Sipas të dhënave që zbulon Noaa temperatura e përgjithshme e regjistruar muajin e kaluar ishte 0.93 gradë Celsius mbi mesataren, duke e bërë këtë korrik muajin më të nxehtë në 142 vjet, që nga matjet e para./Opinion.al

Pas