Bota

Koronavirusi/ Rusja arratiset nga karantina dhe rrefuzon të dorëzohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:52 - 13/02/20 |
Al Do

Një grua nga Rusia e cila u fut në karantinë prej koronavirusit është arratisur dhe po reziston ndaj përpjekjeve të zyrtarëve për ta rikthyer atë me forcë në spital.

Alla Ilyina, 32 vjeç, e diplomuar në universitet në fizikë, aktualisht është në banesën e saj në qytetin e Shën Petersburg, duke refuzuar ti hapë derën e policisë.

Ilyina, e cila u kthye nga Kina muajin e kaluar, thotë se ajo testet e saj rezultuan negative për koronavirusin më 6 shkurt, por iu tha që të qëndrojë në karantinë për dy javë. E irrituar, ajo çaktivizoi një derë elektronike në spital dhe iku.

Në llogarinë e saj në Instagram, ajo shkruan kishte dhimbje të fytit menjëherë pasi u kthye në Rusi 30 Janar pasi ishte kthyer nga pushimet që i kishte kaluar në një ishull në Kinë. Më 6 shkurt, ajo vendosi të telefononte ambulancën dhe u fut në spitalin klinik të sëmundjeve infektive klinike Botkin në qytetin e dytë më të madh të Rusisë. Testet treguan se ajo nuk kishte koronavirus, por të nesërmen, si masë paraprake, ajo u urdhërua të qëndrojë në spital për dy javë, që besohet të jetë periudha maksimale e inkubacionit të virusit Covid-19.

“Të tre provat treguan se isha plotësisht e shëndetshme, kështu që pse dreqin më futën në karantinë?” shkroi Ilyina në faqen e saj në Instagram.

Më vonë atë ditë, thotë ajo, ajo bëri një qark të shkurtër në bravën elektronike të derës dhe iku nga spitali. Ajo madje hartoi një hartë të ndërtesës për të planifikuar rrugën e saj të arratisjes.

Ilyina thotë se autoritetet e qytetit nuk ndërmorën asnjë veprim për gati një javë. Por tani ata po i kërkojnë një urdhër gjykatës për ta kthyer me forcë atë në spital për të qëndruar në karantinë të paktën deri në 19 shkurt.

Përhapja e koronavirusit deri më tani ka vrarë më shumë se 1.350 njerëz në Kinë dhe është përhapur në më shumë se 20 vende, përfshirë Rusinë, e cila ka raportuar dy raste. Të dy janë shtetas kinezë, dhe njëri prej tyre është shëruar dhe është larguar nga spitali.

Autoritetet ruse kanë kthyer nga Kina së paku 144 shtetas rusë. Tani ata janë në një karantinë dy-javore në një strukturë të rrethuar në Siberi. /Opinion.al

Pas