Bota

Koronavirusi, Britania shton investimet në ushtri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:47 - 19/11/20 |
Opi Nion

Teksa shumë shtet në botë shtojnë fondet në sistemin e shëndetësisë, Britania e Madhe ka vendosur që të shtoj fondet për ushtrinë.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Johnson, cili theksoi se do të prezantojë investimet më të mëdha në ushtri, të cilat nuk kanë ndodhur në 30 vitet e fundit. Këto investime nënkuptojnë 4 miliardë paundë më shumë çdo vit, në 4 vitet e ardhshme.

Paratë do të financojë projektet të mbrojtjes hapësinore dhe kibernetike, agjencinë për inteligjencën artificiale dhe sipas qeverisë do të krijojnë 40 mijë vende të reja pune.

Kryeministri Boris Johnson shtoi gjithashtu se kjo gjë do të ndihmojë dhe në rritjen në influencën globale të Mbretërisë së Bashkuar.

Aktualisht Ministria e Mbrojtjes ka një buxhet 40 miliardë paundë në vit dhe me financimet e reja rritet me 10% çdo vit. Këto shpenzime ekstra ndodhen dhe në angazhimet e manifestos së vitit 2019 të konservatorëve.

Pas