Bota

Koronavirusi/ Argjentina do të rikthejë masat kufizuese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:08 - 21/05/21 |
Opi Nion

Teksa shumë shtete kanë nisur të lehtësojnë masat kufizuese për të parandaluar përhapjen e pandemisë COVID-19, Argjentina ka vendosur që ti forcë ato.

Ky shtet ka raportuar më shumë se 35,000 raste me koronavirus për të tretën ditë radhazi. Kjo është hera e parë gjatë këtij viti që Argjentina vendos një bllokim të rreptë.

Masat do të zgjasin nga e shtuna deri më 31 maj dhe do të kufizojnë qarkullimin dhe do të pezullojnë aktivitetet shoqërore, të biznesit, arsimore, fetare dhe sportive.

“Ne po jetojmë momentin më të keq që kur filloi pandemia”, tha Presidenti Alberto Fernández në një mesazh. “Vendi ka regjistruar numrin më të lartë të rasteve dhe viktimave”.

Në fillim të pandemisë në vitin 2020, Argjentina vendosi karantinën që zgjati  nga marsi  deri në korrik. Të martën, vendi i Amerikës Jugore tejkaloi rekordin e tij ditor të rasteve dhe viktimave, duke shkaktuar 35,543 raste të reja dhe 745 viktima.

Argjentina ka regjistruar 3.4 milion  raste dhe më shumë se 72,000 viktima që nga fillimi i pandemisë./ Opinion.al

Pas