Aktualitet

Koronavirusi/ 6 viktima dhe 336 raste të reja në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:39 - 02/04/21 |
Opi Nion

Ministria e  Shëndetësisë deklaron se në Shqipëri kanë humbur jetën 6  persona nga COVID-19, ndërsa janë regjistruar 336  raste të reja nga 2865  teste të kryera.

Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2865 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 336 qytetarë.
Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
88 raste në Tiranë, 24 në Elbasan, 22 në Fier, 21 në Shkodër, 19 në Korçë, 16 në Berat, nga 14 raste në Durrës, Pogradec, 13 në Kukës, 11 në Gjirokastër, 10 në Vlorë, 9 në Devoll, nga 8 raste në Lushnje, Sarandë, 6 në Lezhë, nga 5 raste në Krujë, Malësi e Madhe, Patos, nga 3 raste në Rrogozhinë, Dimal, Peqin, nga 2 raste në Kurbin, Has, Kavajë, Mirditë, Tropojë, Mallakastër, Fushë Arrëz, Selenicë, Dibër, Dropull, nga 1 rast në Përmet, Divjakë, Belsh, Kolonjë, Gramsh, Skrapar, Cerrik, Poliçan, Libohovë.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 625 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 92,500 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 276 pacientë, 12 në terapi intensive, nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 6 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 2 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Shkodra, të mosharve 47 – 83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (2 Prill 2021)
Raste të reja ditore 336
Të shëruar në 24 orë 625
Të shtruar në spitale 276
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 2865

Testime totale 564,565
Raste pozitive 125,842
Raste të shëruara 92,500
Raste Aktive 31,095
Humbje jete 2247

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 21739
Fier 2549
Durrës 1269
Gjirokastër 1253
Shkodër 1186
Vlorë 949
Korçë 769
Elbasan 347
Lezhë 294
Kukës 360
Dibër 326
Berat 54

Pas