Aktualitet

Koronavirusi/ 50 raste të reja në 24 orë, ndërron jetë një tjetër person


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:42 - 19/06/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 50 raste të reja me koronavirus.

Po ashtu, një pacient 69 vjeçar nga Kruja i prekur nga Covid19 dhe me leukozë akute, ka ndërruar jetë në spitalin infektiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 28 qytetarë, duke e çuar në 1114 numrin e të shëruarve që nga fillimi i pandemisë, duke e çuar në 1114 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në 24 orët e fundit ka rritje të të shtruarve në spitalin infektiv. Aktualisht po marrin shërbim 64 pacientë, 7 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 1 është i intubuar.

Në vendin tonë janë aktualisht 682 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë.

COVID-19 – Statistika (19 Qershor 2020)

Testime totale                         22806

Raste pozitive                          1838

Raste të shëruara                      1114

Raste Aktive                             682

Humbje jete                              42 (Qarku Tiranë 23, Durrës 8, Fier 4, Vlorë 1, Shkodër 5, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   317

Durrës                  140

Shkodër                112

Vlorë                     45

Fier                         28

Lezhë                    12

Elbasan                 11

Korçë                    10

Kukës                    5

Gjirokastër           1

Berat                   1

Pas