Aktualitet

Koronavirusi/ 218 raste të reja, rritet numri i viktimave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:33 - 22/11/21 |
Opi Nion

Është rritur numri i viktimave nga COVID-19 gjatë 24 orëve në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë këtij harku kohor kanë humbur jetën 9 qytetarë nga koronavirusi.

Ndërkohë, është ulur numri i qytetarëve të infektuar me koronavirus. 218 qytetarë janë konstatuar të  infektuar nga 2008 testime të kryera.

Viktimat janë shënuar një qytetar nga Shkodra 56 vjeç, tre qytetarë nga Tirana 63-83 vjeç, një qytetar 74 vjeç nga Përmeti, dy qytetarë nga Fier 78 dhe 87 vjeç, një qytetar nga Lushnja 79 vjeç dhe një qytetar nga Korça 86 vjeç.

Rastet e reja janë konstatuar 97 qytetarë në Tiranë, 13 në Berat, 11 në Fier, 9 në Lushnje, Gjirokastër, 8 në Belsh, 6 në Kurbin, 5 në Lezhë, Mallakastër, Vlorë, Përmet, 4 në Krujë, Kamëz, Sarandë, Tepelenë, 3 në Mirditë, Korçë, 2 në Has, Selenicë, Elbasan, Skrapar, Gramsh, 1 në Shkodër, Kukës, Durrës, Kavajë, Rroskovec, Delvinë, Këlcyrë, Memaliaj, Maliq, Pogradec, Kolonjë, Peqin, Librazhd.

Në të gjithë vendin, janë 7,993 pacientë aktivë me COVID-19. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 155 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Po ashtu, janë shëruar 252 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 185,569 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (22 Nëntor 2021)

Raste të reja ditore 218
Të shëruar në 24 orë 252
Të shtruar në spitale 155
Humbje jete në 24 orë 9
Testime ditore 2008

Testime totale 1,372,360
Raste pozitive 196,611
Raste të shëruara 185,569
Raste Aktive 7,993
Humbje jete 3,049

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,267
Fier 684
Gjirokastër 543
Berat 471
Shkodër 444
Durrës 387
Elbasan 377
Vlorë 286
Korçë 226
Lezhë 171
Dibër 73
Kukës 64./Opinion.al

Pas