Bota

Koronavirus në botë/ 692 822 mijë viktima, mbi 18.2 milionë të infektuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:29 - 03/08/20 |
Opi Nion

Koronavirusi vijon të përhapet në të gjithë botën duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha ekonomike.

Numri i personave të prekur me koronavirus në të gjithë botën ka shkuar mbi  18.2 milionë mes të cilëve 692,822 kanë humbur jetën.

Numri më i lartë i të infektuarve dhe i viktimave nga Covid 19 vijon të jetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. NË SHBA janë konfirmuar të infektuar me koronavirus  mbi 4,8 milionë persona mes të cilëve 158,365 kanë humbur jetën.

Brazili është vendi i dtë më i goditur nga pandemia globale me  mbi 2.7 milionë të infektuar de 94 130 viktima, duke u ndjekur nga India me  mbi 1.8 milionë të infektuar dhre më shumë se 38 mijë viktima.

Ndërkohë  në në Shqipëri janë konfirmuar të infektuar me Covid 5,519 mes të cilëve kanë humbur jetën deri tani 166 persona.

Pas