Aktualitet

Koronavirus/ Dita e dytë pa humbje jete në Shqipëri, 20 raste të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:26 - 27/05/21 |
Opi Nion

Shqipëria vijon të shënojë shifra të ulëta të rasteve të reja nga COVID-19. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë nuk është shënuar në 24 orët e fundit asnje viktime.

Teksa bëhet me dije se janë regjistruar 20 raste të reja me COVID-19 në vendin tonë.

Rastet janë konfirmuar pas ekzaminimit të 3,137 testeve të dyshuara pozitivë me COVID-19.Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 8 raste në Tiranë, 5 raste në Korçë, 2 raste në Fier, 1 rast në Shkodër, Devoll, Mirditë, Prrenjas, Skrapar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 64 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,042 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (27 Maj 2021)
Raste të reja ditore        20
Të shëruar në 24 orë      64
Të shtruar në spitale      43
Humbje jete në 24 orë   0
Testime ditore                3,137

Testime totale            709,464
Raste pozitive             132,264
Raste të shëruara        129,042
Raste Aktive                  775
Humbje jete                  2,447

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë         378
Korçë            94
Shkodër       83
Vlorë             43
Elbasan        39
Berat             38
Lezhë           29
Gjirokastër   26
Fier               20
Kukës           10
Durrës          11
Dibër          4

Pas