Bota

Koreja e Veriut lëshon dy raketa balistike në Detin Lindor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:45 - 15/09/21 |
Opi Nion

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike në Detin lindor. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Koresë së Jugut ka konfirmuar lajmin.

Sipas BBC, Japonia gjithashtu raportoi se një objekt u qëllua dhe se mund të ketë qenë një raketë balistike.

Kryeministri japonez Yoshihide Suga e ka quajtur këtë akt të Koresë së Veriut “skandaloz” duke thënë se kërcënon paqen dhe sigurinë në rajon.

Ky është testi i dytë i armëve që Koreja e Veriut ka kryer këtë javë.

Nuk është e qartë saktësisht se ku ishin destinuar raketat ose distanca e tyre e fluturimit. Testet e raketave balistike bien ndesh me rezolutat e OKB -së të krijuara për të frenuar aktivitetet bërthamore të Koresë së Veriut.

Të hënën, Koreja e Veriut testoi një raketë lundrimi me rreze të gjatë të aftë për të goditur pjesën më të madhe të Japonisë, duke e quajtur atë “një armë strategjike me rëndësi të madhe”.

Ekspertët thonë se raketa e lundrimit mund të mbajë një kokë bërthamore.

Këshilli i Sigurimit i OKB -së nuk e ndalon testimin e raketave lundruese. Por konsideron se raketat balistike janë më kërcënuese sepse ato mund të mbajnë ngarkesa më të mëdha dhe më të fuqishme, dhe kanë një distancë shumë më të gjatë.

Koreja e Veriut po përballet me mungesë ushqimi dhe një krizë të rëndë ekonomike duke ngritur pyetje se si është ende në gjendje të prodhojë armë.

Vendi ka kaluar më shumë se një vit në izolim. Koreja e Veriut ndërpreu shumicën e tregtisë me aleatin e saj më të ngushtë Kinën për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Ministri i Jashtëm i Kinës po zhvillon bisedime me homologun e tij të Koresë së Jugut në Seul të Mërkurën. Programi i armëve i Koresë së Veriut dhe negociatat e bllokuara mbi denuklearizimin ka të ngjarë të jenë në axhendë.

Në mars të këtij viti, Koreja e Veriut sfidoi sanksionet dhe testoi raketat balistike, të cilat shkaktuan një qortim kundërshtues nga SHBA, Japonia dhe Koreja e Jugut./Opinion.al

Pas