Aktualitet

Koreja e Veriut dhe e Jugut lëshojnë për herë të parë raketa në brigjet e njëra-tjetrësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:46 - 02/11/22 |
Opi Nion

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut kanë lëshuar për herë të parë raketa në ujërat e brigjeve të njëra-tjetrës.

Seuli u hakmor të mërkurën tre orë pasi Pheniani lëshoi ​​një raketë që u ul më pak se 60 km (37 mi) nga qyteti jugor Sokcho.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se kjo ishte një shkelje “e papranueshme” e territorit të saj.

Jugu lëshoi ​​tre raketa ajër-tokë në përgjigje, të cilat zyrtarët thanë se u ulën në një distancë të ngjashme përtej vijës kufitare veriore.

Linja e demarkacionit shënon pikën e përafërt në mes të rrugës në det midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, por Veriu nuk e ka pranuar kurrë kufirin.

Të martën Koreja e Veriut paralajmëroi se Koreja e Jugut dhe SHBA-ja do të paguanin “çmimin më të tmerrshëm në histori” nëse do të vazhdonin stërvitjet e përbashkëta ushtarake, që shihen si një kërcënim i fshehtë për përdorimin e armëve bërthamore.

Veriu pritet të rifillojë testimin e armëve bërthamore së shpejti pas një ndërprerjeje pesëvjeçare, me inteligjencën amerikane dhe koreano-jugore që thonë se Pheniani ka përfunduar të gjitha përgatitjet e nevojshme.

Lëshimet e raketave vijnë gjatë një periudhe zie kombëtare në Korenë e Jugut, pas përplasjes së turmës në Seul në fundjavë, e cila vrau më shumë se 150 njerëz.

Koreja e Veriut gjuajti të paktën 10 raketa në drejtimet lindore dhe perëndimore të mërkurën, thonë zyrtarët e Koresë së Jugut.

Të paktën një nga raketat e Koresë së Veriut – e lëshuar para orës 09:00 të mërkurën – u ul rreth 26 km në jug të kufirit, 57 km në lindje të Sokcho dhe 167 km në veri-perëndim të ishullit Ulleung. Banorëve iu thanë të evakuoheshin në strehimoret nëntokësore.

Rreth tre orë më vonë, Jugu lëshoi ​​tre raketa me precizon ajër-tokë nga avionët luftarakë në ujërat jashtë bregut lindor të Koresë së Veriut.

Kjo situatë shënon një përshkallëzim të dukshëm në të gjithë gadishullin këtë vit, i cili ka dëshmuar tashmë mbi 50 lëshime raketash nga Koreja e Veriut – duke përfshirë një raketë balistike që kaloi mbi Japoni.

Pas