Bota

Kontrollet e FBI në Mar-a-Lago, Trump padit Departamentin e DrejtësisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:50 - 23/08/22 |
Opi Nion

Ish-presidenti i SHBA Donald Trump ka paditur Departamentin Amerikan të Drejtësisë për kontrollet e kryera nga FBI në vilën e tij në Mar-a-Lago në Florida.

Ekipi ligjor i Trump ka kërkuar të pezullohet hetimi për dosjet e sekuestruara nga shtëpia e tij.

Në padi, ekipi i tij kërkoi që të caktohej një avokat i pavarur për të mbikëqyrur dokumentet që agjentët e FBI-së morën në fillim të këtij muaji.

Njëmbëdhjetë grupe dosjesh të klasifikuara u morën nga shtëpia e Trump në Florida më 8 gusht, sipas FBI.

Trump po hetohet për keqpërdorim të mundshëm të dokumenteve.

Presidentët amerikanë duhet t’i transferojnë të gjitha dokumentet dhe emailet e tyre në një agjenci qeveritare të quajtur Arkivi Kombëtar – dhe FBI po heton nëse zoti Trump i ka keqpërdorur të dhënat duke i çuar ato nga Shtëpia e Bardhë në Mar-a-Lago pasi u largua nga detyra në janar 2021.

Vetë Trump ka mohuar çdo pretendim dhe ka deklaruar se sendet ishin të deklasifikuara.

Në dokumentin prej 27 faqesh të depozituar në një gjykatë në Florida, ekipi ligjor i zotit Trump akuzon kërkimin e departamentit të drejtësisë se ” kërkojnë dokumente të dobishme politikisht ose kërkojnë  të mbështesin përpjekjet për të penguar Presidentin Trump të kandidojë përsëri si president”.

Presidenti Donald J Trump është kryesuesi i qartë në zgjedhjet presidenciale republikane të 2024-ës dhe në zgjedhjet e përgjithshme të 2024-ës, nëse ai vendos të kandidojë”, thuhet në deklaratë.

“Zbatimi i ligjit është një mburojë që mbron amerikanët,” vazhdon ai. Nuk mund të përdoret si armë për qëllime politike”.

“Lëvizja tronditëse agresive” në Mar-a-Lago nga rreth agjentë të FBI-së ndodhi “pa kuptuar shqetësimin që do t’u shkaktonte shumicës së amerikanëve”, thanë avokatët e Trump.

Departamenti i Drejtësisë (DD) tha në një deklaratë të shkurtër se prokurorët ishin në dijeni të padisë së Trumpit dhe do të përgjigjeshin në gjykatë.

“Urdhri i kërkimit në Mar-a-Lago u autorizua nga një gjykatë federale pas gjetjes së shkakut të mundshëm”, tha zëdhënësi Anthony Coley.

 Padia ligjore  e Trump-it u depozitua në West Palm Beach, Florida, të hënën, përpara një gjyqtari që Trump emëroi në detyrë në vitin 2020, raporton BBC./Opinion.al

Pas