Bota

Kongresmenët refuzojnë shitjen e F16 tek Turqia, letra e nxehtë për BidenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:54 - 09/07/22 |
el ida

Një tjetër “jo” vjen nga ligjvënësit amerikanë ndaj mundësisë së shitjes së avionëve F-16 në Turqi, me 35 politikanë të të dyja palëve që nënshkruan një letër të nxehtë drejtuar presidentit Joe Biden, duke shprehur kundërshtimin e tyre.

Deputetët në fjalë shprehin shqetësimin e tyre për deklaratat e Joe Biden pas takimit të tij me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan gjatë Samitit të NATO-s në Madrid duke folur për “sjellje anti-NATO” të Ankarasë.

“Ne kemi bërë thirrje me forcë për refuzimin e kësaj shitjeje sepse ajo do të shpërblejë Presidentin Rexhep Tajip Erdogan për injorimin e angazhimeve të Turqisë si aleate ndaj Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s dhe për abuzimet masive të të drejtave të njeriut që regjimi i tij vazhdon të kryejë brenda dhe jashtë vendit. “, thekson letra në fjalë.

Në të njëjtën kohë, ligjvënësit amerikanë i referohen posaçërisht përpjekjeve të Turqisë për të destabilizuar rajonin, duke përdorur fuqinë e saj ushtarake.

Regjimi i tij ka përdorur vazhdimisht dhe gjatë viteve fuqinë e tij ushtarake për të destabilizuar Mesdheun Lindor, Lindjen e Mesme, Kaukazin e Jugut dhe Afrikën e Veriut”, thuhet në letër.

Dhe vazhdon:

“Turqia ka përdorur në mënyrë të përsëritur armatimin amerikan për të kryer krime lufte gjatë këtyre operacioneve, duke bombarduar qëllimisht objektiva civilë si spitale dhe shkolla në Irak, Siri dhe Nagorno-Karabakh. Ato janë përdorur gjithashtu në mënyrë të përsëritur për të shkelur sovranitetin e aleatëve dhe partnerëve të NATO-s, si Greqia dhe Qiproja. Këto veprime nuk janë veprime të një partneri të SHBA-së dhe Evropës”.

Në letër, theksohet se:

“Shitja e avionëve luftarakë të gjeneratës së fundit në Turqi nuk do ta motivojë Erdoganin të shndërrohet në një aleat të mirë. Ka të ngjarë që këto armë të çojnë në vdekje dhe shkatërrim të mëtejshëm në rajon. Turqia gjithashtu vazhdon të përdorë raketat S-400, sistem që potencialisht mund t’i zbulojë Rusisë informacion strategjik për sistemet dhe operacionet e armëve të SHBA-së.”

Në të njëjtën kohë, letra thekson se “regjimi i Erdoganit” vazhdon të promovojë procedura të padrejta zgjedhore, të shtypë shoqërinë dhe të shkelë të drejtat e njeriut për të mbetur në pushtet.

“Me ekonominë turke në një spirale në rënie dhe Erdoganin në një (sondazh) të ulët, agjencitë e lajmeve të kontrolluara drejtpërdrejt nga partia shtypëse në pushtet do të përdorin çdo shitje të madhe si propagandë, ashtu siç bënë tashmë me koncesionet në Samitin e tij të NATO-s”./Opinion.al

I sent a bipartisan letter to @POTUS today expressing opposition to the proposed sale of F-16 fighter jets to Turkey. We must not support Turkey’s military until tangible steps are taken to stop Erdoğan’s destabilizing actions and violations of international law. pic.twitter.com/mY2dAiTcyx

— Rep. Frank Pallone (@FrankPallone) July 8, 2022

Pas