Kryesore

Koncensioni i hidrokarbureve,PD-KQZ:Qeveria shkeli rregullat për zgjedhjet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:34 - 01/03/21 |
Opi Nion

Partia Demokratike i ka kërkon Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që të marrë masa për respektimin e Kodit Zgjedhor pasi qeveria, sipas saj, ka shkelur rregullat e përbashkëta për zgjedhjet me koncesionin e ri të hidrokarbureve.

Sipas PD, procedurat e koncesionit që do t’u kushtojë qytetarëve 100 milionë euro për 10 vjet u bënë publike gjatë periudhës së ndaluar nga Kodi për nxjerrjen e të tilla akteve nga qeveria.

Në rregullin që PD pretendon se është shkelur nga qeveria thuhet; “4 muaj para datës së zgjedhjeve, deri ditën e zgjedhjeve ndalohet dhënia e kontratave publike të koncesionit/partneritetot publik privat (PPP), për të cilat nuk është bërë njoftim publik se do të zhvillohen, nuk janë vijim i një procedure koncesionare të identifikuar dhe nisur apo nuk janë parashikuar për t’u financuar nëpërmjet buxhetit të miratuar të vitit zgjedhor”./ Opinion.al

Pas