Aktualitet

Komiteti teknik për COVID-19: Javën e 5-të shpresojmë të jetë piku


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:04 - 03/04/20 |
Opi Nion

Pasditen e sotme kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një video-konferencë me komitetit teknik të pandemisë së koronavirusit

Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Eugena Tomini u shpreh se në javën e 5-të të shpresojmë që të shënoj dhe pikun e pandemisë ndërsa trendi vijon të jetë i zbutur dhe jo agresiv.

 “Në këndvështrimin tim rastet janë të pritshme, shpresoj që ky trend i zbutur dhe jo agresiv të vijojë dhe në javën e 5-të të jetë dhe piku i kësaj epidemie“, tha Tomini.

Ndërkohë, drejtoresha e ISHP-së ka deklaruar se testet do të vijojnë në bazë të asaj që ofron dita.

Askush që ka pasur nevojë nuk i ka munduar testimi. Kemi një rritje graduale të rasteve të hospitalizuara. Të vijojmë testimin në bazë të asaj cfarë na ofron dita nesër” tha ajo. Opinion.al

Pas